MÓJ NAUCZYCIEL

Maciej Wielobób

(ur. 8 kwietnia 1980 w Krakowie) jest nauczycielem jogi, specjalistą terapii jogą, medytacji i psychologii jogi oraz trenerem nauczycieli jogi w nurcie vinyasa krama. Jest także nauczycielem medytacji w tradycji sufizmu uniwersalnego, uprawnionym do udzielania inicjacji.

Jest autorem książki pt. „Terapią jogą” (2011) oraz „Psychologia jogi” (w druku) oraz ebooków „Pranajama. Sztuka i nauka zatrzymania umysłu” oraz „Ciało – oddech – uważność w pozycjach jogi” (ukaże się na przełomie maja/ czerwca). Aktualnie Maciek pracuje również nad kolejną książką – tym razem na temat medytacji sufickiej.

Jogą i poszukiwaniem swojej ścieżki rozwojowej został niejako „zarażony” już w dzieciństwie przez swoich rodziców, stąd też od najmłodszych lat nie tylko przebywał w określonym kontekście i atmosferze, ale i bezpośrednio obcował z wybitnymi nauczycielami różnych tradycji medytacyjnych (m.in. Gonsar Rinpoche, Tenga Rinpoche, Dagyap Rinpoche, H.J. Witteveen, Ratan Witteveen, Mahmood Khan, Hidayat Inayat Khan).

W 1994 roku jego praktyka zaczęła być bardziej świadomym i osobistym wyborem, gdy poznał wybitnego nauczyciela medytacji z Holandii – dr. H.J. Witteveena (ur. 1921), u którego uczy się do dziś. W tym samym roku trafił też na pierwsze zajęcia asan (pozycji jogi) u jednej z pierwszych nauczycielek Sivananda jogi w Polsce – Apolonii Rdzanek. Zgłębiał również zależności ciało-umysł praktykując też sztuki walki (judo, sambo), metody integracji psychosomatycznej, a później także zajmując się psychoterapią dorosłych osób jąkających się. Praktykował asany także w podejściu iyengarowskim (miło wspomina nauczanie Sharata Arory) oraz serie astanga vinyasa jogi, jednak ostatecznie największy wpływ na jego praktykę oraz nauczanie miał H.J. Witteveen (Wasenaar, Holandia) oraz 2 długoletnich uczniów T.Krishnamacharyi („ojca współczesnej jogi”) – Śrivatsa Ramaswami i A.G. Mohan (obaj z Chennai, Indie). Korzystając z tych inspiracji, Maciek w sposób spójny integruje harmonijne medytacyjne nauczanie H.J. Witteveena (w linii Inayata Khana) z praktyką asan w podejściu vinyasa krama, nauczaną przez Ramaswamiego i Mohanjiego.

Swoją wiedzę również pogłębia samodzielnie, wytrwale praktykując, a także studiując anatomię, fizjologię i psychologię człowieka, jak również zgłębiając klasyczne dzieła jogi, sufizmu i tantry. Podczas warsztatów, zajęć i wykładów chętnie odpowiada na pytania uczestników, wyjaśniając w prosty sposób nawet stosunkowo skomplikowane zagadnienia. Jego nauczanie jest pozbawione nieuzasadnionej aury tajemniczości, sentymentalizmu i charakteryzuje się dużą klarownością, odnosi się do konkretnych przykładów.

Maciek prowadzi zajęcia jogi (asany, pranajama, medytacja) na różnych stopniach zaawansowania, seminaria i warsztaty jogi w swojej Pracowni w Krakowie, jak również w zaprzyjaźnionych szkołach jogi w całej Polsce. Regularnie pisze popularne artykuły na temat jogi (napisał ich już ponad 200), głównie dla portali joga-abc.pl i JogaSutry.pl. Kształci nauczycieli jogi w podejściu vinyasa krama, naucza medytacji.

Więcej informacji o nim znajdziesz tutaj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *